Dobré dopoledne, je čtvrtek 24.1.2019, 11:18. Dnes má svátek Milena, zítra Miloš.
Detail
Celý článek
EXKURZE STAROSTŮ
2014-06-13 10:32:02 | Obec
Krajská agentura pro zemědělství a venkov Olomouckého kraje a MAS Hranicko uspořádali v rámci prováděcího plánu akcí Celostátní sítě pro venkov dvoudenní exkurzi pro zástupce obcí Olomouckého kraje. Jejím cílem bylo 6 obcí úspěšných v minulých ročnících soutěže Vesnice roku. Ve středu 28.5. 2014 vyrazilo z Olomouce 35 přihlášených starostů, starostek a dalších aktérů rozvoje venkova směrem na západ, trasa byla stanovena přes Vysočinu, Středočeský kraj a zpět přes Jižní Moravu.

Jámy - Vesnice Vysočiny 2013
Prohlédli jsme si rekonstruovaný kulturní dům a kostel, který si obec opravila svépomocí. Obec se nachází 3km od Žďáru nad Sázavou, proto se zde nachází pouze mateřská škola. Obec má prostorné dětské hřiště s dřevěným mobiliářem, kde plánuje i cvičící vybavení pro seniory. Buduje se zde nové víceúčelové hřiště, okolo kterého si na podzim občané sami zasadili novou alej stromů. Mají velmi aktivní hasičské družstvo, které exceluje na závodech se starou koňskou stříkačkou a také družstvo malých hasičů ve věku 5-7 let, kteří hasí roztomilou stříkačkou dětské velikosti. Hasiči si v současné době budují novou místnost - posilovnu a obec jim zakoupila nové zásahové vozidlo. Obec vyhrála cenu Ministerstva obrany za rekonstrukci pomníku obětem 1. světové války a dokončuje úpravu autobusové zastávky. V Jámách bylo příjemně a to, že se tu dobře žije, dokládá i přítomnost čápů na sloupu elektrického vedení uprostřed vesnice.
Kondrac – Střední Čechy - 2.místo Vesnice roku 2007
Obec leží v přímé blízkosti bájné hory Blaník.Hned při příjezdu se spustil ohromný liják a než jsme přeběhli z autobusu do objektu místního muzea a současně kulturního domu, byli jsme promoklí, i když jsme měli deštníky. Po dobu lijáku jsme měli čas prohlédnout si muzejní expozici přibližující typický život a pracovní náplň venkovského kněze. Budovu fary si obec dlouhodobě pronajala od církve a opravila z projektu financovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Střední Čechy do oblasti podpory 2.2. Veřejná infrastruktura a služby cestovního ruchu. Z dotací Evropské unie vystavěli v obci také dvě turistické ubytovny.
Ratměřice – Střední Čechy – Vesnice roku 2010
Z Ratměřic jsme si odvezli obrovský zážitek, i když opět pršelo. Obci dominuje kostel a parčík, ve kterém se na orientačních tabulích dočtete o známé postavičce sedláka Oneše a dalších vtipně vytvořených obyvatelích obce. Dobrá nálada a humor vás tady úplně nakazí. Při procházce narazíte na originální galerii na plotě, keramickou dílnu, zámeckou oboru, tabule s fotografiemi a popisem oblíbených postaviček z obce či hasičskou expozici s vtipně vytvořeným interiérem hasičské zbrojnice. Místní hasiči se pyšní uměním udělat barevnou fontánu a za to již získali několik ocenění. Nemůžeme opomenout, že Ratměřice jsou známé také díky natočení televizních reklam na super rychlý internet.
Přehrada Orlík
Malá večerní projížďka parníkem se stala příjemným zpestřením, kdo z vás již jel při západu slunce na střeše lodi a přitom zpíval za doprovodu basy, kytary a harmoniky své oblíbené písničky, tak ví, o čem mluvím. Následovalo posezení v místě ubytování opět za doprovodu naší kapely tvořené samotnými účastníky exkurze.
Kovářov – Jihočeský kraj – Vesnice roku 2004
Jelikož nám počasí stále nepřálo, projížděli jsme přilehlými obcemi, které patří pod Kovářov, pouze autobusem. Bohužel jsme se nedostali na naučnou stezku ani na rozhlednu na Onom Světě. O důvod víc se do tohoto malebného kraje vrátit. Budova bývalé fary, kde najdete Centrum lidových tradic je téměř v centru obce. Obec vybudovala dvě obytné budovy pro místní obyvatele a poskytuje služby prostřednictvím Služby obce s.r.o., která má 14 obecních pracovníků.
Petrovice u Sedlčan – Vesnice Středočeského kraje 2002, 2008, 2. místo Oranžová stuha 2012
Obec leží na Příbramsku, sdružuje 18 osad, má 10 požárních sborů a dokonce vlastní republiku. V jedné z osad, která se jmenuje Kuníček, mají totiž místní recesisté vlastního prezidenta, měnu i parlament. V Petrovicích realizují pilotní projekt sběrného dvora, který si pochvalují. Škola, školka i knihovna jsou na výborné úrovni a školní jídelna vaří stravu podle projektu zdravé výživy. Žáci si v minulém roce zasadili stromy do venkovní environmentální učebny a u školy mohou využívat víceúčelové hřiště. Po vesnici narazíte na pruhovaná kola, která si může každý kdykoliv bezplatně půjčit a dopravit se kam potřebuje. Obec zakoupila budovu bývalého družstva, ve které vybudovali ubytovnu a kterou obecní pracovníci pomáhají přebudovat na kulturní dům.
Rudka – Jižní Morava – Oranžová stuha 2012
Zlatý hřeb exkurze! Nejdříve jsme si v doprovodu paní starostky prohlédli Zemědělské družstvo Domašov, se kterým Rudka úzce spolupracuje. Nahlédli jsme pod pokličku bioplynové stanice a chovu hovězího dobytka. Ovšem příjezd do obce nás naprosto překvapil, jelikož před obecním domem byla nastoupena téměř celá vesnice: hasiči, myslivci, spolek zpívajících seniorek, místní ochotníci v kostýmech, malé mažoretky a místní občané. Připravili pro nás vystoupení, občerstvení a úžasnou ukázku života na vesnici za starých časů. Na jednom ze statků se mlátilo obilí. Za zpěvu lidových písní hrčela stará dřevěná mlátička, kolovaly výborné buchty, koláče i koblihy a babičky v krojích nabízely v malých hrnečcích teplou meltu. Tato událost navždy zůstane v našich srdcích, jelikož toto byl naprosto nezapomenutelný, neopakovatelný a nepřenosný zážitek.
Náplň exkurze určitě splnila očekávání, přinesla mnoho námětů a tipů, pomůže přenést příklady dobré praxe také do našich obcí v Olomouckém kraji, včetně těch 24, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže Vesnice roku. Nezbývá, než jim držet palce a fandit nejen jim, ale všem podobně aktivním obcím a srdečným lidem, které jsme během exkurze poznali.
Za účastníky exkurze sepsala Mgr. Blažena Jiříčková
Fotogalerie na Rajceti
Základní informace

Foto Kód obce: 07138 2
IČZÚJ: 549517
Kraj: Jihočeský
Okres: Písek

Počet obyvatel: 1442
Výměra: 5043,24 ha
Hustota: 28,59 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Milevsku
Pověřený úřad: Milevsko
Stavební úřad: Milevsko
Matriční úřad: Kovářov
Pověřený úřad s rozšířenou působností: Milevsko

Počet částí obcí: 17
Počet katastrálních území: 11
Počet základních sídelních jednotek: 19

Pošta: Ano
Škola: Ano
Zdravotnické zařízení: Ano
Policie: obecní policie ano
Kanalizace: Ne
Voda: Ano
Plyn: NE

Obec Kovářov
Vítáme Vás na oficiálních stránkách obce Kovářov, vesnice České republiky roku 2004. Obec, rozkládající se v oblasti středního Povltaví, je na pravém břehu při silnici z Milevska do Krásné Hory, 11 km severozápadně od Milevska. Obecní úřad spravuje 16 osad.

První písemná zmínka o Kovářovu je z roku 1220. Kovářov, jak nám ukazuje historie, je však mnohem starší. Zdejší krajina byla dle archeologických poznatků osídlena již v 9. století. Na osídlení měla vliv i blízkost řeky Vltavy, jí i Kovářov může děkovat za svůj vznik a rozvoj. Na počátku měl Kovářov několik dvorců či tvrzí, hospodařily zde rody rytířské, které postupně prodávaly své majetky pánům z Rožmberka a Švamberkům. V roce 1592 připadl Kovářov prodejem do majetku pánů na Zvíkově a Orlíku.

Obec Kovářov je členem Svazku obcí Milevsko.

Kontakty
Obec


Obec Kovářov
OÚ Kovářov
Kovářov 63
398 55tel.: 382 594 218 (OÚ)
tel:/fax: 382 594 486 (OÚ)
724 180 830 (starosta)
725 769 726 (místostarosta)
603 514 076 (obecní policie)

e-mail: oukovarov@volny.cz

datová schránka: xuubdff

Úřední hodiny:
pondělí a středa 7 - 11,30  12 - 17
úterý, čtvrtek a pátek 7 - 11,30  12 - 15,30

IČO: 00249777
Č. účtu: 641 735 349/0800

Sběrný dvůr
Sběrný dvůr

Sběrný dvůr
Kovářov 203
398 55

Pracovní doba:
* středa a pátek 12 – 17
* sobota 8 - 12

Znak obce
Znak obce
Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.kovarov.cz
© Obec Kovářov
Právní doložka
Editace