Dobré dopoledne, je čtvrtek 24.1.2019, 11:27. Dnes má svátek Milena, zítra Miloš.
Detail
Celý článek
Lidové tradice Kovářovska
2010-11-08 18:26:14 | Obec
Místní folklorní soubor Kovářovan při vystoupení na Jihočeském folklorním festivalu Kovářov. Tento projekt je jedinečnou akcí svého druhu v Jihočeském kraji a řadí se mezi významné slavnosti a festivaly v České republice.

Lidové tradice Kovářovska


Lidové tradice Kovářov – zastavení 1.

Místní folklorní soubor Kovářovan při vystoupení na Jihočeském folklorním festivalu Kovářov. Tento projekt je jedinečnou akcí svého druhu v Jihočeském kraji a řadí se mezi významné slavnosti a festivaly v České republice.


Lidové tradice Březí – zastavení 2.

Místní folklorní soubor Kovářovan předvádí na Jihočeském folklorním festivalu Kovářov starodávný zvyk Chození s klibnou a kozlíky. Tato obchůzka se koná v Kovářově den před svátkem Tří králů a chasa převlečená za masky kozlíků, koně, kočího a sedláka navštěvuje jednotlivá stavení.


Lidové tradice Dobrá Voda – zastavení 3.

Pohádka Zapomenutý čert v podání Divadelní společnosti Podkova Jihočeského folklorního souboru Kovářovan. Tato společnost navázala v roce 2000 po 43 leté odmlce na bohatou divadelní tradici kovářovských ochotníků.


Lidové tradice Hostín – zastavení 4.

Z hlediska národopisu patří Kovářovsko do oblasti Kozácka (Táborska – Milevska). Kroj této oblasti vynikal především jemnou prolamovanou bílou výšivkou, kterou lze spatřit zejména na zástěrách kozáckých žen.


Lidové tradice Chrást – zastavení 5.

Divadelní společnost Podkova v jedné ze scén pohádky Štěstí za humny. Herce této společnosti tvoří členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kteří se každoročně v prosinci představují publiku s premiérou nové divadelní hry.


Lidové tradice Kotýřina – zastavení 6.

S komedií Dřevěné námluvy pobavili herci Divadelní společnosti Podkova malé i velké diváky. Divadelní hry, které jsou autorskými díly této společnosti, jsou vždy doprovázené žertovnými písněmi a hudbou vlastní tvorby.


Lidové tradice Lašovice – zastavení 7.

Zrestaurovaná historická opona kovářovských ochotníků zdobí v současnosti zasedací síň radnice v Kovářově. Rozvoji divadelní tradice napomohly v minulosti významné osobnosti společenského a kulturního života, profesoři Čeněk Holas a Čeněk Zíbrt. S kovářovskými ochotníky hrála jako mladá studentka Ema Destinnová, která se později proslavila jako světoznámá operní pěvkyně.


Lidové tradice Předbořice – zastavení 8.

Ke starodávným zvykům patřila 6. ledna obchůzka Tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara. Děti z kovářovských folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan při jedné z obchůzek po Kovářově.


Lidové tradice Radvánov – zastavení 9.

Jarní sluníčko rozehřálo poslední zbytky sněhové přikrývky a děvčata z prvních pampelišek vyráběla věnečky a prstýnky, kterými se zdobila. Děvčata z folklorního souboru Malý Kovářovan při výrobě pampeliškových prstýnků.


Lidové tradice Řenkov – zastavení 10.

Jižní Čechy nabízejí vedle přírodních, historických a kulturních památek také stále živoucí folklor. Na Jihočeském folklorním festivalu Kovářov se představil i soubor Jitra ze Soběslavi, který přivezl ukázku folkloru z jihočeských Blat.


Lidové tradice Vepice – zastavení 11.

Dřevěné hlavy masek kozlíků s klapající dolní čelistí tvořily součást průvodu při starobylém zvyku typickém pro Kovářovsko nazvaném Chození s klibnou a kozlíky. Mládenci ukrytí pod maskami kozlíků proháněli a škádlili mladá děvčata.


Lidové tradice Vesec – zastavení 12.

Jemnou prolamovanou výšivku, působící jako vzdušná krajka, dokázala kozácká žena vytvořit na mašlích – holubičkách, které patřily k malému čepečku zdobící hlavy žen a dívek. Holubičky bývaly tvrdě naškrobené, aby pěkně držely svůj tvar.


Lidové tradice Vladyčín – zastavení 13.

Dřevěná hlava masky koně „klibny“ s klapající dolní čelistí byla jednou z důležitých rekvizit při starobylém zvyku typickém pro Kovářovsko nazvaném Chození s klibnou a kozlíky. Masku klibny tvořili dva chasníci, kteří ještě nesli na zádech žebřík s pytli sena, a vše bylo zakryté dekou.


Lidové tradice Zahořany – zastavení 14.

Na Jihočeském folklorním festivalu v Kovářově se představují soubory z celého Jihočeského kraje a hosty bývají též soubory z jiných etnografických oblastí České republiky nebo zahraničí. Své umění divákům předvedl i folklorní Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.


Lidové tradice Záluží – zastavení 15.

Na Kovářovsku se stále udržuje tradice Mikuláše, anděla a čerta. Tento zvyk je oblíben zejména u dětí, které se každoročně den před svátkem sv. Mikuláše převlékají za masku Mikuláše, anděla, čertů a konají po vesnici obchůzku.


Lidové tradice Zlučín – zastavení 16.

Mladá dvojice souboru Kovářovan v kozáckých krojích. Svobodné dívky na rozdíl od vdaných žen nosívaly místo kabátku vyšívanou šněrovačku. Chlapecký a mužský kroj se skládal z košile, vesty a úzkých kožených kalhot, které se pro svoji těsnost nazývaly „praštěnky“.


Lidové tradice Žebrákov – zastavení 17.

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný . . . Velikonoční koleda v podání členů dětského folklorního souboru Malý Kovářovan. Tradiční obyčej koledování malovaných vajec a vyšlehání vrbovými pruty stočenými v pomlázku se udržuje na Kovářovsku dodnes.


Lidové tradice Hůrka – zastavení 18.

Ke starodávným hudebním nástrojům patří české dudy. Jsou vyrobené z tvrdého dřeva s výzdobou, která odráží zručnost jejich výrobce. Pro svůj charakteristický zvuk mají stálé místo v lidových kapelách a lze se s nimi setkat i v Kovářově.


Lidové tradice Skalní brána – zastavení 19.

Jihočeský folklorní festival Kovářov nabízí návštěvníkům kromě folklorních souborů také jarmark s bohatou nabídkou lidových řemeslných technik. Řemeslníci přivážejí na festival ukázky nejrůznějších druhů lidové tvorby, například předení na kolovrátku.


Lidové tradice Sfinga – zastavení 20.

Pálení svatojánských ohňů se na Kovářovsku stále udržuje. Symbolika těchto ohňů byla odedávna spojována s ochranou proti čarodějnicím, které o noci sv. Filipa a Jakuba měly prý škodit lidem i dobytku.


Lidové tradice Radava – zastavení 21.

Obec Kovářov je známá činností folklorních souborů, které udržují lidové tradice zdejší oblasti. Jedním z těchto souborů je Kovářovan, založený v roce 1984. Své umění předvádí na nejrůznějších přehlídkách a festivalech. Snímek zachycuje část souboru při natáčení pořadu pro Českou televizi.

foto: Milan Škoch
Základní informace

Foto Kód obce: 07138 2
IČZÚJ: 549517
Kraj: Jihočeský
Okres: Písek

Počet obyvatel: 1442
Výměra: 5043,24 ha
Hustota: 28,59 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Milevsku
Pověřený úřad: Milevsko
Stavební úřad: Milevsko
Matriční úřad: Kovářov
Pověřený úřad s rozšířenou působností: Milevsko

Počet částí obcí: 17
Počet katastrálních území: 11
Počet základních sídelních jednotek: 19

Pošta: Ano
Škola: Ano
Zdravotnické zařízení: Ano
Policie: obecní policie ano
Kanalizace: Ne
Voda: Ano
Plyn: NE

Obec Kovářov
Vítáme Vás na oficiálních stránkách obce Kovářov, vesnice České republiky roku 2004. Obec, rozkládající se v oblasti středního Povltaví, je na pravém břehu při silnici z Milevska do Krásné Hory, 11 km severozápadně od Milevska. Obecní úřad spravuje 16 osad.

První písemná zmínka o Kovářovu je z roku 1220. Kovářov, jak nám ukazuje historie, je však mnohem starší. Zdejší krajina byla dle archeologických poznatků osídlena již v 9. století. Na osídlení měla vliv i blízkost řeky Vltavy, jí i Kovářov může děkovat za svůj vznik a rozvoj. Na počátku měl Kovářov několik dvorců či tvrzí, hospodařily zde rody rytířské, které postupně prodávaly své majetky pánům z Rožmberka a Švamberkům. V roce 1592 připadl Kovářov prodejem do majetku pánů na Zvíkově a Orlíku.

Obec Kovářov je členem Svazku obcí Milevsko.

Kontakty
Obec


Obec Kovářov
OÚ Kovářov
Kovářov 63
398 55tel.: 382 594 218 (OÚ)
tel:/fax: 382 594 486 (OÚ)
724 180 830 (starosta)
725 769 726 (místostarosta)
603 514 076 (obecní policie)

e-mail: oukovarov@volny.cz

datová schránka: xuubdff

Úřední hodiny:
pondělí a středa 7 - 11,30  12 - 17
úterý, čtvrtek a pátek 7 - 11,30  12 - 15,30

IČO: 00249777
Č. účtu: 641 735 349/0800

Sběrný dvůr
Sběrný dvůr

Sběrný dvůr
Kovářov 203
398 55

Pracovní doba:
* středa a pátek 12 – 17
* sobota 8 - 12

Znak obce
Znak obce
Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.kovarov.cz
© Obec Kovářov
Právní doložka
Editace