Tisková zpráva...Tisková zpráva... Tisková zpráva...Tisková zpráva... Tisková zpráva... Tisková zpráva...


Jihočeský folklorní soubor Kovářovan

Kovářov  398 55

tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz

www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz


 

Povídání o lidových obyčejích při zkouškách Kovářovánku  

 

 

V Kovářově se od září opět schází ke zkouškám děti z folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan o celkovém počtu 39 dětí . Členové obou souborů pilně nacvičují nový program, který se ponese v duchu předvánočního období. Pro letošní rok děti připravují společně s kapelu dospělého Kovářovanu i Vánoční koncert a v plánu je též natočení zvukového CD.

V Malém Kovářovanu, který se pravidelně schází ke zkouškám každé úterý v klubovně dospělého souboru na staré faře, děti zkouší divadelní ztvárnění Mikulášské hry, která byla zachycena v knize Čeňka Zíbrta Veselé hry v životě lidu českého. Tuto hru zachoval Jakub Jan Ryba, učitel na farní rožmitálské škole a zapsal do své knížky vydané pod názvem Radovánky nevinných dítek o vánocích. Děti se s touto hrou poprvé představí 4. prosince v kovářovském kinosále, kde budou účinkovat společně s mladšími kamarády z Kovářovánku v programu říkadel, pohádek, písniček a tanečních her.

 

Kovářovánek navštěvují děti od první do čtvrté třídy, zkouší každý čtvrtek v kovářovské škole, kde se v současné době pilně připravují na již zmiňované prosincové vystoupení. Součástí zkoušek bývá i povídání o lidových tradicích, kdy se děti seznamují nejen s obyčeji dodnes zachovanými a živoucími, např. vánoční nebo velikonoční koledování, obchůzka Mikuláše s čertem, ale mají možnost dozvědět se o obřadu ukončení žní, dožínkách, o starých řemeslech a nástrojích, které kdysi používali sekáči na polích, kováři v kovárnách, hospodyně při pečení chleba a jiné.

Na první listopadové zkoušce si děti povídaly o různých zvycích vztahujících se k podzimnímu období  a vrátily se ještě také k omalovánkám "Pekla vdolky z bílé mouky", které  ukazují staré pracovní postupy před tím, než se dostaly na stůl pěkné pečené vdolky. 

 

 

manželé Milan a Pavla Škochovi


 

Foto: Milan Škoch

děti z Kovářovánku při povídání o lidových obyčejích